Frenemy. Kiedy przyjaciel staje się wrogiem

Prawdopodobnie choć raz w życiu utrzymywałeś relację z osobą, która choć teoretycznie pełniła funkcję Twojego przyjaciela, to w rzeczywistości zachowywała się jak Twój wróg. Taką osobę psychologowie nazywają frenemy. Jak rozpoznać czy w Twoim otoczeniu znajduje się wrogaciel?

Frenemy to połączenie słów friend (przyjaciel) i enemy (wróg) i określa osobę, utrzymującą pozory przyjaźni, która w rzeczywistości jest wrogo nastawiona do swojego przyjaciela. Pełno w niej negatywnych uczuć oraz złych intencji. Relacja z frenemy jest toksyczna. Przeplata się pozytywnymi i negatywnymi emocjami.

Jak rozpoznać frenemy?

Rozpoznanie wrogaciela nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać. Szczególnie że najczęściej przyjaciele stają się wrogacielami po jakimś czasie. Frenemy może się stać zarówno przyjaciel, poznany na studiach, jak i ten z dzieciństwa, bo najczęściej dopiero po upływie pewnego czasu będziesz w stanie dostrzec toksyczność relacji.

Frenemy rozpoznasz po fałszywości i krytycznym nastawieniu. Wrogaciel nie będzie potrafił cieszyć się Twoim szczęściem. Będzie zazdrościł Ci sukcesów i życzył porażki. Pomagając Ci w czymś sprawi, że będziesz czuł się źle i żałował, że poprosiłeś go o pomoc. Frenemy jest niezwykle krytyczny i lubi sabotować Twoje działania. Uwielbia komentować Twoje zachowanie czy strój. Najczęściej robi to w gronie innych osób. Wrogaciel próbuje zniszczyć Twoje relacje z innymi bliskimi osobami, twierdząc, że nie są one dla Ciebie dobre, kiedy w rzeczywistości jest odwrotnie.

Frenemy. Kiedy przyjaciel staje się wrogiem

Dlaczego tkwię w takiej relacji?

Przyczyn może być wiele. Jeśli Twoim frenemy jest przyjaciel z dzieciństwa, to być może szkoda Ci przerwać znajomość, która trwa tyle lat. Przyczyna może tkwić również w samotności – jeśli nie masz innego przyjaciela, to trudno jest Ci zrezygnować nawet z toksycznej relacji. Psychologowie twierdzą, że najczęściej tkwimy w toksycznej relacji z frenemy, ponieważ boimy się konfrontacji.

Chcesz zerwać albo ograniczyć relację z frenemy? Zacznij od stopniowego ograniczania kontaktu. Nie wdawaj się w telefoniczne dyskusje z taką osobą oraz odmawiaj wspólnych spotkań. Być może Twój frenemy rezygnuje z dalszych prób kontaktu. Możesz też powiedzieć wprost, że masz inne oczekiwania co do przyjaźni. Przerwanie takiej przyjaźni może być niekomfortowe, ale dzięki temu robisz w swoim życiu miejsce na zdrowsze relacje.