Jak utwór muzyczny może stać się hitem wszech czasów?

Jadąc samochodem do pracy, przechadzając się po mieście czy przebywając we własnym domu – wielokrotnie się stykamy z muzyką. Niezależnie czy słuchasz utworów z zakupionej płyty, czy ze stacji radiowej, możesz nie być świadomym tego, że za Twoimi gustami muzycznymi mogą po części stać osoby trzecie. Jak to możliwe?

Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku zastanawiano się nad tym, jak to jest, że pewne utwory stały się hitami wszech czasów, a inne nie. Oczywiście miał na to wpływ jakości i złożoności danej piosenki, ale jednak nie wszyscy posiadamy jednakowy gust, by móc w ten sam sposób oceniać jego wykonanie. Dla wielu osób także ze sfery naukowej budziło zainteresowanie, jak tworzone są określone gusta muzyczne wśród tak wielu ludzi. Najprościej jest skierować swoje podejrzenia w kierunku jednego z największych pod względem zasięgu mediów, czyli do radia. Nie każdy był tego świadomy, ale to w szczególności działania stacji radiowych i momenty nadawania konkretnych utworów w danym czasie, stało za tym, że tak duże grono ludzi stawało się miłośnikami jednej piosenki.

Kreowanie hitu w umysłach słuchaczy – sposób przypominający kanapkę

Odnosząc się do wyżej przytoczonych stacji radiowych, można łatwo wysnuć odpowiedź, że gdyby nie oni, to mógłbyś nigdy nie polubić albo tym bardziej usłyszeć danego utworu. Okazuje się, że tworząc playlistę z kawałkami muzycznymi, osoby, stojące za jej odtworzeniem, umiejętnie przemycają i manipulują pozycjami, jakie się w niej znajdują. Wszystko to działa w oparciu o wiedzę i analizę popularności kawałków, jak i tego na ile są ambitnie skonstruowane, a na ile pełnią kompozycje wpadające w ucho. Ta ostatnia grupa jest podobno bardzo kluczowa, gdyż wielu słuchaczy otwarcie deklarujący, że takich utworów nie słuchają, w momencie pojawienia się w radiu nie przełączają stacji.

Jak utwór muzyczny może stać się hitem wszech czasów?

Biorąc pod uwagę informacje odnoszące się do postrzegania utworów wśród słuchaczy, można nimi zgrabnie układać, tak, aby nieznana jeszcze piosenka stała się dla Ciebie tą ulubioną. Metoda ta przypomina w dużym stopniu szykowanie kanapki. Analogicznie do wielu warstw, jakie posiada, tak samo kreowana jest playlista. Pomiędzy wpadającymi w ucho podobnymi kawałkami, wstawia się utwór nowy, nawet ten, który może się wydawać skrajnie egzotyczny w porównaniu z resztą. Mimo tego, bliskie położenie bardzo podobnych piosenek sprawi, że jednak słuchacz nie będzie chciał przełączyć stacji radiowej, a utwór w środku stanie się bliższy, podobny do całej reszty. Na to też ma wpływ oczywiście znajomości kawałka, ale w taki właśnie sposób, łatwiej się do niego przekonasz i stwierdzisz, że jest to prawdziwy hit.

Udział technologii w znajdowaniu ulubionych piosenek

Hit – hitem, ale mając już swoje preferowane gusta muzyczne, chwytamy po utwory, które najbardziej się podobają. Abstrahując od działań stacji radiowych, trzeba też zwrócić uwagę na aplikację i programy, które pozwalają podpowiadać słuchaczom piosenki, które będą adekwatne do ich zainteresowań. Echo Nest – na początku istniejące jako program, opracowany przez informatyków Massachusetts Institute of Technology, a później wykreowane aż do pozycji pokaźnej firmy, jest narzędziem, które umiejętnie pozwala zaoferować użytkownikom np. takich serwisów jak Spotify rozbudowany system rekomendacji, prognozujący jednocześnie, które piosenki mogą stać się w przyszłości wielkimi hitami.

Jak widzisz, przynajmniej kilka sposobów na wykreowanie przebojów muzycznych jest. Warto się czasem zastanowić nad tym, jak duży wpływ kompozycja utworów, którą słuchasz, a być może fatalny na pierwszy odsłuch klip, może kiedyś stać się Twoim ulubionym.