Jak zorganizować czas dla całej rodziny w trakcie kwarantanny?

Obecnie zarówno dzieci, jak i dorośli, zmuszeni są spędzania większej części swojego dnia w domowym zaciszu. Do mieszkania przeniesiono już nie tylko pracę, ale również szkołę, a nawet dodatkowe zajęcia i kursy. Jednak ograniczony metraż oraz zróżnicowane potrzeby wszystkich domowników sprawiają, że odpowiednia organizacja czasu to podstawa. Poniżej dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Czas na pracę

Organizacja miejsca oraz czasu pracy powinna być dla nas w tym okresie jednym z głównych priorytetów. Właśnie dlatego już na wstępie musisz określić swoje potrzeby. Główną zasadą rządzącą sposobem realizacji poszczególnych zadań powinien być przede wszystkim realizm. Oczywiście każdy z nas marzy o wyższej, lub choćby takiej samej produktywności jak w biurze, musisz jednak liczyć się z tym, że dzwonek do drzwi czy płaczące dzieci dość szybko zweryfikują Twoje założenia. Jeśli masz taką możliwość, pomyśl o opiece nad dziećmi i domem w trybie dwuzmianowym, który będzie brał pod uwagę Twoje godziny pracy, ale też partnera lub partnerki.

Jak zorganizować czas dla całej rodziny w trakcie kwarantanny?

Czas dla dzieci

To zdecydowanie jedno z najtrudniejszych zadań w okresie kwarantanny. Jeśli Twoje dzieci są w wieku szkolnym, zadbaj o to, by struktura ich dnia zbytnio nie odbiegała o tej sprzed pandemii – z pewnością będzie to miało wpływ na ich przyszłość. Najlepiej zacząć od rodzinnego spotkania i stworzenia wspólnego harmonogramu dnia. W tym przypadku konieczny jest precyzyjny podział obowiązków, dzięki któremu unikniecie wrażenia chaosu. Plan powinien zawisnąć w łatwo dostępnym miejscu, na przykład na lodówce.

Zaplanuj obowiązki i atrakcje dla dzieci

Choć naszym dzieciom zazwyczaj nie brakuje kreatywnych pomysłów, czasem warto je nieco uporządkować. Jedną z najpopularniejszych metod jest tak zwana metoda trzech słoików. Na początku wybieramy trzy kategorie, przykładowo: nauka, zabawa, technologia. Każdego poranka dzieci muszą wylosować po jednej karteczce z każdego słoika. Wszystkie trzy kartki ułożą dość wstępny plan dnia. Tym samym po zajęciach online, dzieci mogą pouczyć się języka angielskiego, pobawić się farbkami i pograć godzinę na komputerze. Oczywiście wszystkie aktywności spisujemy wspólnie.

Zarządzaj posiłkami

Specjaliści przestrzegają, aby w miarę możliwości jak najbardziej ograniczyć wychodzenie do sklepów. Właśnie dlatego warto do przodu zaplanować posiłki na większą część tygodnia. Żeby nieco przyspieszyć śniadanie, możesz kupić kilka bochenków niepokrojonego chleba, które zamrozisz. Wtedy każdego poranka włożysz nowy chleb do piekarnika, a po paru minutach wszyscy domownicy będą się zajadać świeżym i gorącym bochenkiem. W pozostałe dni pomyśl o czymś szybkim i pożywnym, jak na przykład owsianka czy jajecznica.

Obiad to największe wyzwanie. Podczas planowania posiłków pamiętaj o tym, by w miarę możliwości ograniczyć marnowanie żywności. Jeśli zależy Ci na czasie, szczególnie dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju zupy przygotowane na około 2 dni. W pierwszej kolejności zaplanuj posiłki złożone z produktów o krótkiej dacie przydatności, jak na przykład mleko, jogurty, itp. Stan owoców kontroluj każdego dnia i gdy tylko zaczną się starzeć, włóż je do piekarnika, bądź zrób z nich pożywne lody i soki, które świetnie sprawdzą się jako przekąska. Jeśli dysponujesz dużą zamrażarką, pomyśl o zamrażaniu kilku gotowych posiłków do przodu. Przygotuj je w weekend, a w ciągu tygodnia tylko podgrzewaj.

Organizacja czasu dla całej rodziny to w trakcie kwarantanny zadanie, które wymaga myślenia długoterminowego oraz ogromnej skrupulatności. Mimo to warto pamiętać, że jest to wyjątkowy okres, dlatego postarajmy się nie narzucać na siebie oraz innych presji związanej z ponadprzeciętną produktywnością. Pamiętaj, by przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i higienę, a reszta obowiązków szybko wejdzie Ci w krew!