Niespodziewany atak – gadżety do samoobrony

Każdy z nas chce dbać o swoje bezpieczeństwo jak najlepiej. Czasami jednak niezależnie od nas przytrafia się sytuacja, w której trzeba zachować zimną krew i trzeźwość umysłu. Jest to trudne, ale z tymi prostymi gadżetami z pewnością sobie poradzisz z zagrożeniem. Zobacz, co warto mieć pod ręką i jak używać w razie ataku na Twoją osobę.

Gaz pieprzowy

To chyba jeden z najpopularniejszych sposobów na obronę samego siebie. Niewielkie rozmiary sprawiają, że możesz nosić go w plecaku, torbie a nawet w kieszeni. Jeżeli wiesz, że będziesz wracać późno, przełóż go w miejsce, z którego łatwo i szybko wyciągniesz pojemnik. Substancje w nim zawarte powodują silne pieczenie przy kontakcie ze skórą. Dodatkowo ogranicza możliwość złapania oddechu i powoduje chwilową ślepotę. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów gazu. Wyróżniamy strumieniowe, w aerozolu i żelu. Ich używanie jest bezpieczne. Ma za zadanie obezwładnić agresora na około 30 minut, co daje nam czas na wezwanie pomocy. Najwięcej czasu zyskamy kierując substancję w stronę oczu, ust i nosa. Wybierz gaz, który jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Inaczej możesz oberwać rykoszetem. Warto mieć zawsze pod ręką neutralizator gazu pieprzowego, który załagodzi pieczenie i podrażnienie. Puszka z gazem pieprzowym kosztuje od kliku do kilkunastu złotych. Warto mieć ją zawsze przy sobie.

Paralizator

To niewielkie urządzenie wywołuje czasowy paraliż układu mięśniowo-nerwowego napastnika. Emituje wiązkę prądu o mocy nie większej niż 10 mA. Napięcie jest wysokie ale natężenie niskie, dlatego użycie go nie powoduje uszczerbku na zdrowiu. Uruchomienie jest bardzo proste. Wystarczy, krótki kontakt z ciałem agresora, by go obezwładnić. Paralizatory mają socjalna opaskę, którą przed użyciem należy założyć na rękę. Gdyby napastnik wyrwał nam urządzenie z ręki, bezpiecznik z nią połączony uniemożliwi jego użycie przeciwko nam. Tego rodzaju gadżet nie jest podatny na działanie warunków atmosferycznych. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w latarkę czy gaz pieprzowy, co dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Działanie paralizatora jest szybkie i skuteczne. Warto rozważyć także kupno paralizatora z alarmem dźwiękowym i świetlnym. Ceny prostych paralizatorów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Odstraszacze i alarmy

Jeżeli boisz się korzystać z takich urządzeń jak paralizator czy gaz pieprzowy z pomocą przychodzi alarm akustyczny. To niewielkie urządzenie emituje dźwięki o wysokiej częstotliwości. Skutecznie odstrasza ludzi, działa na agresywne zwierzęta i alarmuje otoczenie. Rozmiary urządzenia są niewielkie, dlatego zmieści się w każdej kieszeni. Przyciski są tak zlokalizowane, by łatwo je wyczuć nie patrząc na urządzenie. Nie jest to tak skuteczna forma obrony jak paralizator czy gaz pieprzowy ale zawsze daje kilka chwil na ucieczkę.

Kubotan

To mały i niepozorny gadżet. Często występuje w postaci breloczka. Można go przypiąć do kluczy jako ozdobę. W praktyce pomoże Ci obronić się przed napastnikiem. Kubotan wykorzystuje się do uderzeń i nacisków na wrażliwe miejsca, na przykład twarz, szyja czy połączenia stawów.

Pałka teleskopowa

Z wyglądu przypomina marker. Złożona wcale nie odbiega rozmiarami od niego. Możesz nosić ją w kieszeni. Pałkę teleskopową otwieramy mocnym machnięciem w dół lub w górę. Złożysz ją uderzając prostopadle o twarde podłoże. Wyróżniamy sprężynowe – dosyć elastyczne z gumowym zakończeniem. Użycie jej z dużą siłą nie spowoduje znacznych uszkodzeń ciała. Pałki sztywne dają dużo większe możliwości. Są trwalsze i spowodują większe obrażenia napastnika. Pamiętaj, by nie zadawać ciosów w głowę i wrażliwe części ciała. Jedno mocne uderzenie w przedramię lub udo obezwładni napastnika.

Wszystkie przedstawione przez nas akcesoria do obrony są w pełni legalne i nie wymagają specjalnych pozwoleń. Nie należy jednak nadużywać ich i korzystać tylko w sytuacji prawdziwego zagrożenia. Przekroczenie granic obrony koniecznej wiąże się z konsekwencjami prawnymi, dlatego w razie potrzeby stosuj metody, które jedynie obezwładniają sprawcę. Pamiętaj, by każdy atak zgłaszać na policję.