Zestaw narciarza biegowego

Zima w górach sprzyja nartom. Puszysty, biały śnieg pod stopami jest jednak najistotniejszą rzeczą, a tego ostatnimi czasy ciągle brakuje. Wybierając się w góry warto zobaczyć jakie warunki do szusowania tam aktualnie panują. Z reguły strasy są naśnieżane sztucznie ale nie zawsze jest taka możliwość. Zanim wybierzesz się na narty i rozpoczniesz swoją przygodę trzeba będzie zapoznać się z ofertą sklepu i udać po najpotrzebniejsze rzeczy.

Ubiór

Zasady są podobne jak przy narciarstwie zjazdowym. Najpierw zakładamy bieliznę termoaktywną, później coś ciepłego, na przykład. polar, a na końcu kurtkę. Ważne, by podczas zakupów wybierać te materiały, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Unikaj bawełny, która wchłania pot i sprawia, że organizm się wychładza. W konsekwencji jest nam zimno i możemy się przeziębić. Kurtka powinna być wodoodporna i chroniąca przed wiatrem. Bielizna termoaktywna powinna być obcisła. Dzięki temu podczas wysiłku pot zostaje transportowany na zewnątrz. Druga warstwa również powinna mieć te właściwości. Ona zapewnia nam ciepło, dlatego warto postawić na grubszą bluzę. Ważne byś czuł się w niej komfortowo. W cieplejsze dni możemy pominąć drugą warstwę. Ostatnią jest kurtka. Niezwykle ważny element. Musi być nieco większa, by pomieściła pod spodem poprzednie dwie warstwy. Nie może krępować ruchów. Jeżeli z tyłu będzie dłuższa to będzie działało na Twoją korzyść. Podczas pochylania się będziesz mieć pewność, że plecy (a w szczególności nerki) są w pełni zakryte. Potrzebne będą nam również spodnie. Zakładamy je na bieliznę termiczną. W cieplejsze dni wystarczą leginsy z wszytą wkładką, która jest odporna na wiatr. Kiedy za oknem temperatura spada poniżej zera i dochodzą do tego opady śniegu warto ubrać grubsze spodnie. Podczas treningów ważne są również rękawice. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń mechanicznych (otarć od pasków czy podczas upadków) i będzie nam ciepło. Warto również rozejrzeć się za sportowym kominem, który zapobiegnie wlotowi powietrza pod kurtkę. Możesz również postawić na kominiarkę. Na głowę obowiązkowo zakładamy czapkę. Jeżeli podczas biegania na nartach chcesz mieć ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy odpuść sobie plecak i postaw na nerkę. Do środka możesz włożyć bidon z piciem i najważniejsze dokumenty. Okulary do narciarstwa odpuszczamy. Podczas biegu będą parować. Na biegówki zabieramy okulary, które są nieco oddalone od twarzy i mają funkcję podniesienia ich.

Narty

Kiedy już skompletujemy ubiór musimy wyruszyć na poszukiwania odpowiednich desek. Na tym etapie powinniśmy się określić co do ich przeznaczenia. Z nartami biegowymi problem jest taki, że inne będą do sportu wyczynowego, inne do rekreacyjnego na trasy, które są przygotowane, jeszcze inne do turystyki i chodzenia po górach.Od przeznaczenia zależy też szerokość narty. Jeżeli wiesz, że będziesz biegać tylko po trasach możesz postawić na węższe. Na bieganie w terenie przydadzą się szersze, a na wycieczki w góry „backcountry” ze specjalnymi stalowymi krawędziami.Narty biegowe dobieramy do wagi. Im wyższa waga tym dłuższa powinna być narta. Często producenci podają przedział wagowy dostępny dla danego modelu. Następnie odwracamy nartę i zwracamy uwagę na łuskę (miejsce pod wiązaniami). Jeżeli narta ją posiada smarowanie jej nie będzie konieczne w strefie odbicia. Trzeba jedynie zaaplikować smar poślizgowy na pozostałą część.

Buty i wiązania

Podobnie jak narty różnią się od przeznaczenia. Musisz więc dobrać je analogicznie jak narty. Rozmiar powinien być nieco większy od normalnego obuwia. Podczas kupowania butów warto mierzyć je na grubej skarpecie.Wiązaniem nazywamy tą część, która trzyma nam but i nartę. Wyróżniamy dwa główne typy NNN i SNS. New Nordic Form nie są przykręcane a jedynie zasuwane i blokowane na narcie. Trzymają but w przedniej części *przy placach) i zapewnia swobodne odbicie pięty. Salomon Nordic System różni się o NNN ilością prowadnic. Tutaj mamy jedną (NNN ma dwie). Warto zatem najpierw kupić buty a potem dobrać wiązania, dlatego, że w zależności od firmy będą się one różnić – Fisher i Alpina NNN, Salomon SNS.

Kije

Kije dobieramy do stylu, w którym chce my się poruszać. Technika klasyczna: wzrost – 30 cm, technika łyżwowa: wzrost – 20 cm. Na początek sprawdzą się kije aluminiowe. Te z włókna węglowego mogą się połamać przy upadku.Właśnie skompletowaliśmy zestaw do narciarstwa biegowego. Teraz żadna zima i przeziębienie nie będzie Ci straszne. Nie pozostaje nic innego jak ruszać w trasę. Sport to zdrowie, ale trzeba go uprawiać z głową i dobrym przygotowaniem. Dzięki temu będziesz czuł się bezpiecznie, a Twoje umiejętności będą rosły z treningu na trening.