Alternatywne leczenie depresji

w Polsce na depresję choruje około 2 miliony ludzi i ta liczba rokrocznie się powiększa. Na depresję cierpią różne osoby bez względu na wiek, płeć czy zasobność portfela. Ta choroba coraz częściej dotyka młodzież oraz dzieci. Jak można skutecznie walczyć z depresją?

Alternatywne leczenie depresji

W przypadku depresji najczęściej leczenie farmakologiczne jest nieuniknione. Leki, które nazywane są antydepresantami, lekarze dobierają indywidualnie i zawsze zgodnie z potrzebami danego pacjenta. Odpowiednio dobrane leki są kluczem do odzyskania psychicznej równowagi przez zmagające się z depresją osoby. Równie ważnym elementem w leczeniu depresji jest psychoterapia, która choć najczęściej stosowana jest w połączeniu z lekami, ale w lżejszych przypadkach depresji może stanowić wystarczający element terapii. Istnieją też inne metody walki z depresją, pomagające zlikwidować lub zmniejszyć dolegliwości w czasie choroby.

Skuteczność medytacji w leczeniu depresji

Skuteczność medytacji albo mindfulness jako uzupełnienie terapii farmakologicznej i/lub psychologicznej zostało potwierdzone przez WHO. Oczywiście skuteczność tej alternatywnej terapii jest indywidualna i w głównej mierze zależy od podejścia pacjenta do leczenia i stopnia zaawansowania choroby. Mindfulness to forma medytacji, podczas której człowiek skupia się na danej chwili. Medytacja mindfulness to obserwacja samego siebie. Praktyka medytacji mindfulness redukuje gonitwę myśli i niepokój, dlatego zaleca się poświęcać co najmniej 10 minut dziennie medytacji w ramach leczenia depresji.

Kiedy leki nie skutkują. Leczenie depresjo metodą

Leczenie depresji farmakologicznie jest skuteczne u około 65% pacjentów. U 30% pacjentów cierpiących z powodu depresji leki nie dają pozytywnych efektów. W takim przypadku skuteczne mogą być alternatywne metody terapii, które podobnie jak mindfulness mogą okazać się doskonałym uzupełnieniem terapii farmakologicznej i/lub psychologicznej.

TMS to znana od wielu lat przyczaszkowa stymulacja magnetyczna. Jest kontrowersyjną metodą leczenia depresji, ponieważ ciągle jest mało badań na temat jej skuteczności. Podczas terapii TMS wykorzystywane są fale magnetyczne (MRI), których impulsy koncentruje się na lewym płacie orbitofrontalnym. Impulsy przyczyniają się do zwiększania aktywności mózgu w obszarze kory mózgowej, które są odpowiedzialne za pojawianie się depresji. Zabiegi TMS trwają kilkadziesiąt minut i są całkowicie bezbolesne.

Fototerapia dobrą metodą leczenia depresji zimowej

Zimowa depresja to często obserwowana przypadłość, która pojawia się wraz z nadejściem jesieni i jest nierozerwalnie związana z niedoborami światła słonecznego i ogólnie niekorzystną aurą na zewnątrz. Niedobór światła objawia się przede wszystkim przygnębieniem, sennością, ogólnym zmęczeniem oraz przyrostem masy ciała. Na sezonową depresję najczęściej chorują mieszkańcy krajów skandynawskich, ale ta choroba występuje również w Polsce. Terapia światłem polega na naświetlaniu oczu lub wrażliwych punktów pod kolanami lampą, która emituje jasne światło zbliżone do słonecznego. Skuteczność fototerapii w leczeniu sezonowej depresji została potwierdzona badaniami naukowymi, z których wynika, że efekty fototerapii są zbliżone do tych, wynikających z farmakoterapii. Decyzję o poddaniu się fototerapii należy skonsultować z lekarzem.