Artykuły higieniczne zero waste – czym zastąpić plastik w łazience?

Zero waste to coraz popularniejszy styl życia, zgodnie z którym starasz się na ile to możliwe nie generować odpadów i nie zanieczyszczać środowiska. Filozofię zero waste można z powodzeniem zastosować do każdego obszaru mieszkania, w tym łazienki. Czym zastąpić plastik w łazience, by żyć zgodnie z filozofią zero waste?

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej artykułów higienicznych, które pomagają żyć zgodnie z filozofią zero waste. Podczas zakupów w drogerii bez problemu można znaleźć alternatywę dla jednorazowych artykułów higienicznych, które najczęściej wykonane są z plastiku. Życie w stylu zero waste to niekończąca się nauka oraz próbowanie nowych rzeczy. To też pogłębianie świadomości i szukanie nowych bezśmieciowych rozwiązań na miarę własnych potrzeb.

Higiena jamy ustnej, uszu oraz demakijaż

Aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, konieczne jest mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Nie trzeba tego jednak robić za pomocą plastikowej szczoteczki do zębów. Doskonałą alternatywą się bambusowa szczoteczka, która w odróżnieniu od tej wykonanej z plastiku jest w pełni biodegradowalna.

Z kolei, aby zadbać o higienę uszu warto zamienić patyczki do uszu z plastikowym patyczkiem na patyczki papierowe, bambusowe lub drewniane, które są równie skuteczne, co ich nieekologiczne plastikowe wersje. Możesz się też zdecydować na zastosowanie oriculi, czyli przyrządu do czyszczenia uszu, pochodzącego z chińskiej i japońskiej tradycji higieny ciała.

Na ryku ekogadżetów nie brakuje również akcesoriów, nadających się do codziennego demakijażu. Ściereczka do demakijażu zamiast wacików kosmetycznych to niejedyna możliwa opcja dla osób, które chcą całkowicie zrezygnować z używania jednorazowych wacików, ale z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zmywać makijażu żelem i wodą. Waciki wielokrotnego użytku są dobrą alternatywą na co dzień! Możesz je prać w pralce w temperaturze 60°C.

Artykuły higieniczne zero waste – czym zastąpić plastik w łazience?

Pozostałe artykuły higieniczne w łazience

Bidet w łazience był jeszcze niedawno jednym z luksusowych elementów w łazience, na który najczęściej decydowały się osoby, posiadające duże łazienki. Obecnie na bidet decydują się osoby, żyjące zgodnie z filozofią zero waste, ponieważ dzięki temu mogą właściwie przestać używać papieru toaletowy. Nie wyobrażasz sobie nieużywania papieru toaletowego albo nie masz możliwości zainstalowania bidetu w swojej łazience? Zamień zwykły papier toaletowy na artykuły z recyklingu.

Sprzątnie domu zgodnie z zero waste

Zgodnie z filozofią zero waste do sprzątania domu nie trzeba używać komercyjnych środków czystości, ponieważ większość powierzchni w domu można z powodzeniem wyczyścić za pomocą octu i sody oczyszczonej. Na bazie tych dwóch składników możesz zrobić własną pastę do czyszczenia zlewu, wanny i lodówki oraz płyn do mycia podłóg i szyb.

Wykorzystując boraks oraz sodę kalcynowaną, płatki mydlane i nadwęglan sodu możesz też z powodzeniem zrobić własnej roboty preparat do prania.