Fenomen Monopoly

Gry planszowe przeżywają prawdziwy renesans. Coraz chętniej wracamy do nich w wolnym czasie. Skutecznie umilają czas,a  przy okazji rozwijają różne kompetencje. Jedną z najbardziej kultowych gier XIX wieku jest Monopoly. Chyba każdy chociaż raz grał w klasyczną wersję, w której gracz rozwija miasto, kupuje ulice i stawia nieruchomości. Coraz częściej pojawiają się także specjalne edycje, których obecnie na rynku jest już kilkadziesiąt! Na czym polega fenomen gry?

Historia gry

Powstała w USA w okresie Wielkiego Kryzysu przez Elizabeth Magie. Opatentowana 31 grudnia 1935 roku. Wedle koncepcji daje możliwość obracania pieniędzmi, dzięki czemu szybko się bogacimy. Gracze poruszają się po planszy, na której znajdują się konkretne pola. Każde z nich daje możliwość powiększenia (lub pomniejszenia) majątku. W zależności od liczby graczy rozgrywka może trwać nawet 3 godziny. Idealna na imprezy i spotkania ze znajomymi.

Pierwszym polskim miastem, które znalazło się na planszy Monopoly Świat była Gdynia. Razem z Tajpej dostała dziką kartę w konkursie na wybór miast. Pomysł na rozgrywkę odwzorowało wielu innych producentów. Chociażby wszystkim znany Eurobusiness.

Miasta i sport

W Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt wersji gry. Coraz częściej można znaleźć limitowane edycje z miast – Wrocław, Zielona Góra, Poznań, Gdańsk, Toruń, Rzeszów, Kraków. Warszawa ma jeszcze wersję z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Swojej wersji doczekały się nawet wrocławskie krasnale.

Jesteś fanem, sportu? Z pewnością spodoba Ci się wersja z zespołem Manchester United, Legia Warszawa czy FC Barcelona. Możesz również zajrzeć za kulisy funkcjonowania polskiej Kadry Narodowej.

Seriale, filmy i gry

Nie brakuje także wersji z filmów, animacji i kreskówek. Znajdziemy chociażby Dragonballa, Czarodziejki z księżyca czy Ricka i Mort’iego. Swojej werscji doczekało się DC Universum. Dostajemy edycję Disney. Fanów Krainy Lodu również zachwyci wersja Monopoly z Elsą, Anną i Olafem.

Seriale również stają się inspiracją do tworzenia kolejnych edycji gier. Gra o Tron, Walking Dead, Teoria Wielkiego Podrywu. Kultowi Przyjaciele mają swoją wersję. Pionkami są atrybuty bohaterów serialu. Nie brakuje znanej wszystkim kanapy i kubków z kawą.

Gra w grze? Dlaczego nie! Monopoly przeniósł wirtualne rozgrywki do planszowego świata. Pionki nawiązują do postaci, a zamiast tradycyjnych nieruchomości znajdujemy charakterystyczne elementy dla danej gry. W polskiej wersji mamy dostępne kultowe Mario, Fortnite i Fallout.

Alternatywne edycje

Twórcy Monopoly idą z duchem czasu. Powstała wersja, w której zamiast papierowych pieniędzy każdy dostaje kartę, którą płaci. W zestawie jest również terminal. Taką możliwość daje wersja Ultra Banking. Milenialsi to wersja dla wszystkich, którzy chcą po prostu przeżyć. Zamiast nieruchomości kupujesz wycieczki, wyjazdy i doświadczenia.  Nie brakuje także muzycznych akcentów. Mamy wersję z zespołem The Beatles z oryginalnymi zdjęciami muzyków.

Specjalną edycją jest Monopoly Cheaters. Gra opiera się na… oszukiwaniu.  Można wprowadzać rywali w błąd, przesuwać pionki i napadać na banki. Dodatkowym akcesorium są kajdanki. Plansza jest utrzymana w mrocznym klimacie pełnym tajemnic. Producent wypuścił także Antymonopoly.

Coś dla Juniora

Powstały także wersje dla dzieci (Junior). Zasady są prostsze, plansza mniejsza, a pionki nawiązują do postaci z bajek. Kolorowa grafika skutecznie zachęcają młodych graczy do rozgrywek. Cała gra jest szybka i pełna emocji. Rozgrywka zachęci dzieci do nauki liczenia i gospodarowania środkami. Jedna z nich ma prosty w obsłudze terminal. Wspaniała rozrywka dla całej rodziny!

Monopoly skutecznie przyciąga graczy. Rozgrywka jest wciągająca i nigdy drugiej takiej samej nie będzie. Taka gra to idealny pomysł na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Uczy obrotu finansami, pozwala się zrelaksować i pośmiać. Od Was zależy ile będzie dana runda trwać dlatego wybierz swoją ulubioną wersję i daj się wciągnąć. „Od zera do milionera!”