Glamping. Co oznacza ten nowy trend podróżniczy?

Poszukujesz pomysłu na wakacje w otoczeniu pięknej, lecz dzikiej przyrody, ale nie chcesz rezygnować z wygody, jaką dają hotele i inne centra turystyczne? Od jakiegoś czasu glamping zaczyna cieszyć się stale rosnącą popularnością wśród osób, które preferują właśnie tego typu wypoczynek. Co to jest glamping i dlaczego staje się tak popularny?

Glamping powstał z połączenia dwóch anielskich słówek – glamorous, co oznacza ekskluzywne, oraz camping, czyli biwak. Glamping to nic innego jak ekskluzywny kemping, czyli połączenie wakacji pod namiotem lub w domku letniskowym, ale na luksusowych polach biwakowych, z dostępem nie tylko do podstawowych punktów sanitarnych, ale też do luksusowych SPA czy ogrzewanych namiotów, w którym masz pełen dostęp do elektryczności.

Gdzie w Polsce mogę pojechać na glamping?

Luksusowy camping to opcja dla tych, którzy chcą spędzić czas na łonie natury bez rezygnacji z komfortowych warunków. Decydując się na glamping, masz do wyboru luksusowy namiot lub domek (w tym domek na drzewie) z klimatyzacją i ogrzewaniem. Choć takie miejsca funkcjonują na świecie od dekady, to w Polsce popularne są dopiero od kilku lat. Na glamping mogą się zdecydować miłośnicy Mazur oraz Kaszub i od niedawna Bałtyku. W te miejsca możesz się udać bez własnego namiotu, śpiwora i wielu innych akcesoriów, niezbędnych na tradycyjnym kempingu. Pierwszy polski glamping powstał w miejscowości Ględy na Mazurach. Turyści mogą tam spędzić urlop w ekskluzywnych namiotach, których wnętrza niczym nie ustępują luksusowym pokojom hotelowym.

Glamping. Co oznacza ten nowy trend podróżniczy?

Czy glamping może być ekologiczny?

Choć zwolennicy ekologicznego podróżowania najczęściej decydują się na spędzenie urlopu pod namiotem lub we własnej przyczepie kempingowej, to można zauważyć rosnącą popularność glampingu pośród niektórych miłośników ekopodróży. Należy jednak pamiętać, że najbardziej luksusowym glampingom, gdzie goście korzystają z hotelowych udogodnień, takich jak codziennie zmieniane ręczniki, czy ulubione smakołyki w jednorazowych opakowaniach, daleko do bycia ekologicznymi. W końcu idea ekopodróżowania wyklucza nie tylko pozostawianie po sobie ogromnego śladu węglowego przez podróżowanie samolotem czy samochodem, ale też bezsensowne nadużywanie środków piorących i wody do prania w zasadzie czystych ręczników, marnowanie jedzenia czy pozostawianie po sobie ogromnej ilości odpadów. Nie zmienia to faktu, że glamping może być ekologiczny. Jeśli zależy Ci na ekowakacjach, to wybierz glamping, na który nie musisz zabierać namiotu i wyposażenia kuchni, ale zrezygnuj z możliwości korzystania z ręczników oraz pościeli dla gości. Na glampingu staraj się samemu przygotowywać sobie posiłki – nie korzystaj z gotowych produktów, zapakowanych w jednorazowe opakowania. Czerp przyjemność z natury i nie pozostawiaj po sobie śmieciowego śladu.