Grys granitowy jako alternatywa dla kory kamiennej

Zaaranżowanie ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Jednak to dzięki właśnie starannemu zaprojektowaniu przestrzeni w oparciu o trwałe elementy podwórkowego krajobrazu masz szansę trwale wyeliminować potrzebę mierzenia się ze skutkami niekorzystnych warunków pogodowych. Oprócz wyboru roślin, mebli ogrodowych i miejsca podjazdu dla auta, czeka Cię jeszcze decyzja o tym, w jakie wykończenie zainwestować.

Kora kamienna – estetyka nowoczesności

Kora kamienna to naturalna skała, która swój nieregularny kształt zawdzięcza procesowi kruszenia i łamania. Po takiej obróbce mechanicznej jest materiałem na tyle estetycznym, że często wybiera się ją do wykończenia dekoracji wokół domu – swoje zastosowanie znajduje na rabatach roślinnych, ale też na ścieżkach, alejkach, podjazdach, a nawet – balkonach i tarasach.

Chroni podłoże przed parowaniem, oszczędzając tym samym wysiłku związanego z nawadnianiem roślin. Łagodzi wahania temperatur, ogranicza rozwój chwastów i tworzy stabilne podłoże. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają czasu na staranne pielęgnowanie ogrodu. I choć na rynku znajdą się wszystkie jej kształty, wielkości i kolory, to jej estetyka nie musi odpowiadać gustom każdego. Kora kamienna sprawdzi się w przypadku dużych, charakterystycznych elementów dekoracji – na przykład głazów, fontann, dużych drzew. Jest też świetna dla każdego, kto ceni walory estetyczne kory drzewnej, ale niekoniecznie jest fanem jej wątpliwej wytrzymałości.

Kora kamienna, choć urzekająca, jest jednak sporym wydatkiem, który nadszarpnie kieszeń. Warto zatem przemyśleć alternatywy.

Grys granitowy – rozmiar ma znaczenie

Konkurentem nowoczesnej kory kamiennej jest grys granitowy, który wiedzie prym w każdym teście trwałości i wydajności. Dzięki odpowiedniej wielkości z łatwością dopasuje się do każdej aranżacji – będzie stanowiło idealne tło dla drobno ulistnionych roślin, ale też większych i mniejszych dekoracji.

Jest opcją całkowicie optymalną – z łatwością zapełni większe i mniejsze przestrzenie, wypełniając wszystkie szpary. Puste powierzchnie mogą też liczyć na ochronę – grys jest bowiem ponadprzeciętnie odporny na działanie czynników atmosferycznych. Co więcej, możesz wybierać między dowolnymi kolorami – grys biały lub grys dalmatyńczyk to podstawowe opcje do rozważenia, gdy planujesz swoją indywidualną aranżację.

Może służyć do wysypania nim alejek, dróżek, podjazdu, rabat kwiatowych, ogródków skalnych, a nawet oczek wodnych i opasek wokół budynków. Jednak, oprócz oczywistych właściwości i piękna, jest sporo tańszą opcją niż kora kamienna. Inwestując swoje pieniądze w ten wariant masz szansę zbudować zarówno klasyczny ogród, jak i nowoczesne podwórze. Zaoszczędź na tym prostym rozwiązaniu i zdecyduj się na równie atrakcyjną, co kora kamienna, opcję!