Jak z alkoholu izopropylowego zrobić środek do dezynfekcji?

Alkohol izopropylowy czyli tak zwany izopropanol jest organicznym związaniem chemicznym, najprostszym alkoholem otrzymywanym w wyniku hydracji propoylenu. Jest stosowany jako łagodny rozpuszczalnik. Wykorzystuje się go jako nośnik w chromatografii. Jest przezroczysty, bezbarwny i łatwopalny. Występuje w postaci cieczy. Alkohol izopropylowy stosowany jako tańszy zamiennik etanolu lub metanolu służy na przykład o czyszczenia układów optycznych, głowic magnetycznych a nawet napędów dyskowych. Jest obojętny dla tworzyw sztucznych ale bezwzględny dla wodoodpornych tłuszczów. Okazuje się, że można z niego zrobić również płyn do dezynfekcji. Przedstawiamy łatwy przepis.

Alternatywą do kupna gotowego środka do dezynfekcji rąk jest jego zrobienie w domu.

Przepis na domową mieszankę

By stworzyć w domowych warunkach skuteczny środek do dezynfekcji potrzebujemy:
– 1 litr alkoholu izopropylowego 99,9%
– 250 cm3 wody zdemineralizowanej (najlepsza będzie woda destylowana lub zdejonizowana).

W dużym, uprzednio wyparzonym naczyniu mieszamy oba składniki. Jeżeli nie masz miarki, 250 cm3 to nic innego jak 1 i ¼ szklanki. Pamiętaj, że większość wirusów czy bakterii gnie w stężeniu alkoholu, które przekracza 60% Dezynfekowanie powierzchni produktami, które powstały z alkoholu o mniejszym stężeniu jest nieskuteczne. Warto również pozostawić na kilkanaście sekund środek na czyszczonej powierzchni. Dzięki temu dezynfekcja będzie skuteczna.

Dezynfekcja rąk

Jeżeli chcesz stworzyć domowy środek do dezynfekcji rąk to również jest to możliwe. Alkohol izopropylowy niestety wysusza skórę. Możesz wybrać taki o nieco niższym stężeniu – 71% lub 91%. Ważne, by przed przygotowaniem takiego płynu do dezynfekcji wyparzyć naczynie i wszystkie łyżki lub mieszadła.

Potrzebujemy:

– 80 ml alkoholu izopropylowego
– 15 ml wody zwykłej lub destylowanej
– 5 ml gliceryny

Wodę i glicerynę możesz wymienić na 20 ml żelu aloesowego. Zarówno jedna jak i druga substancja ma właściwości nawilżające. Wszystkie składniki mieszamy razem do momentu, w którym żel/ gliceryna się nie rozpuszczą. Przelewamy do buteleczki lub pojemnika z atomizerem, wówczas dozowanie będzie łatwiejsze i już! Domowa dezynfekcja do rąk gotowa.

Pamiętaj, by zawsze po powrocie do domu umyć ręce. Codziennie gromadzi się na nich mnóstwo bakterii. Jeżeli nie masz takiej możliwości stosuj żele i środki antybakteryjne. Domowe preparaty do dezynfekcji sprawdzają się świetnie. Wystarczy przelać mieszankę do pojemnika z atomizerem lub spryskiwacza, a jego użytkowanie będzie szybkie i sprawne. Szczególnie w okresie epidemii tak ważną czynnością jest częste mycie rąk i dezynfekcja wszystkich przedmiotów, na których gromadzą się bakterie.