Żywienie każdego pupila może być nieco problematyczne i wymaga planowania. Choć podstawę króliczej diety stanowi siano lub karma, warto ją nieustannie urozmaicać i uzupełniać ziołami. Regularne podawanie dodatków w takiej postaci przynosi wiele korzyści – dowiedz się, jaki wpływ na jego organizm mają prozdrowotne mieszanki!
Przede wszystkim wybierz odpowiednią karmę
Składniki, które zawiera każda karma dla królika to wyselekcjonowane produkty pochodzenia roślinnego, takie jak trawy i zioła. Zawierają one też dodatki w postaci warzyw, owoców i nasion, które mają dostarczać białko, włókno surowe oraz witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zajęczaka. Codzienne podawanie królikowi od 50 do 100 gram karmy skutkuje jego prawidłowym rozwojem. Jednak jadłospis pupila nie może opierać się jedynie na suchej karmie i wodzie.
Zioła – zalecane dawkowanie i właściwości
Twój zwierzak potrzebuje dużej dawki energii, którą zapewni mu nie tylko karma, ale też zioła dla królików. W naturalnym środowisku królik potrafi zjeść nawet kilkanaście różnych rodzajów ziół, płatków kwiatów i korzonków dziennie. Dostarczają mu witamin i mikroelementów, które w rozsądnych dawkach mają dobroczynny wpływ na mały organizm.
Dieta ziołowa królika nie powinna być monotonna, dlatego podawane zioła warto mieszać lub zmieniać co kilka dni. Najlepiej podawać około 5 rodzajów ziół dziennie. Każde z nich ma inne właściwości i inaczej wpływa na organizm zajęczaka – wbrew pozorom zioła mają silny wpływ na mały organizm, dlatego optymalną dawkę trzeba dostosować indywidualnie do zajęczaka.

Jakie zioła podawać królikowi codziennie?
Zioła, które powinny pojawić się w codziennej diecie znajdziesz na polu lub kupisz w sklepie z produktami dla zwierząt – są nimi babka lancetowata i szerokolistna, tymotka łąkowa, mniszek lekarski, pięciornik gęsi, liście malin i brzozy, melisa oraz chaber bławatek. O ile mieszkasz na wsi lub spokojnej okolicy mniejszego miasta, zebranie i suszenie nie stanowi problemu. Nie zbieraj roślin znajdujących się obok dróg – osiadające na nich kurz i spaliny nie są dobre dla królika.
By zaoszczędzisz czas i mieć pewność, że sięgasz po sprawdzony produkt, sprawdź ofertę marki Tivo. Zioła, które znajdziesz w tej kategorii uzupełnione zostały korzonkami i gałązkami, które nie tylko pozytywnie wpłyną na układ trawienny zajęczaka, ale też pomogą mu zetrzeć zęby.
Jakich ziół się wystrzegać?
Choć bezsprzecznie z diety zajęczaka trzeba wykluczyć pieczywo, wapienka i zboża, nie każdy wie o szkodliwości kapusty i sałaty. Króliki lubią to, co naturalne – w przypadku ziół też się to sprawdza. Nie musisz rezygnować z żadnego produkty, choć nieco rzadziej częstuj pupila pokrzywą, stokrotką, nagietkiem, skrzypem polnym, liśćmi porzeczki, borówki i truskawki, a także płatkami róży i miętą.