Na co zwrócić uwagę przy wyborze trumny

Moment w którym umiera ktoś nam bliski, z pewnością należy do trudniejszych w naszym życiu. W takich chwilach bardzo trudno skoncentrować się na formalnościach, jakie trzeba podjąć w związku z pogrzebem czy samym pochówkiem. Dotyczy to szczególnie kwestii trumny. Żeby zaoszczędzić czasu i zbędnych rozważań, przedstawiamy Wam główne elementy, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze trumny.

Rozmiar

Pierwszą rzeczą, jaka powinna się nasunąć to dopasowanie trumny pod względem wzrostu zmarłego, a także jego wagi. Istnieje standardowy, uniwersalny rozmiar kurhanku, ale nie do każdej osoby, może on być właściwy. W przypadku tęższych osób jest możliwość zrobienia trumny na wymiar. W razie obaw zawsze w tej kwestii mogą pomóc pracownicy zakładów, którzy służą radą i doświadczeniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trumny

Typ trumny

Nie każdy wie i przykłada do tego wagę, ale samych rodzajów trumien jest bardzo wiele. Ich wybór jednak zależy głównie od typu pochówku. Pod tym względem można wyróżnić trumny kremacyjne, jak i te służące do tradycyjnego pochówku. Poza nimi można jeszcze uwzględnić wśród wariantów takie trumny jak przeznaczone do transportu międzynarodowego czy trumny ekshumacyjne. Każdy z tych typów to okazja, aby dopasować kurhanek ze względu na tworzywo, materiały, jak również styl. Większość tradycyjnych trumien jest wykonana z drewna, zarówno klonowego, dębowego, sosnowego, jak i z innych gatunków drzew. W przypadku trumien kremacyjnych wykorzystuje się do ich stworzenia wyłącznie materiały ekologiczne. Z kolei te osoby wybierające trumnę do transportu międzynarodowego, będą ją miały wyposażoną w specjalny metalowy wkład oraz zamykaną hermetycznie.

Warto podkreślić, że trumny tradycyjne dzielą się jeszcze na kilka typów:

  • klasycznym polskim;
  • włoskim – z grubego drewna, mające polerowane wykończenia i zachowujące klasyczny kształt;
  • niemieckim – o szerokiej postawie i wyposażone w charakterystyczne wieko;
  • amerykańskim – zróżnicowane ze względu na podzielone wieko oraz bogato wyścielone we wnętrzu.

Elementy ozdobne

W zależności od potrzeb i gustów można uwzględnić przy wyborze trumny również zdobienia. Tu wiele osób decyduje się bardziej minimalistyczne zdobienia bądź też na bogato, w zależności od tego, jaki mógłby woleć zmarły. Czy byś stawiał na prostotę, czy na bardziej wyszukane ornamenty, do wyboru znajdziesz zarówno dekoracje religijne, jak i świeckie. Spośród najczęściej wybieranych są krzyże, przeróżne rzeźbienia, tablice czy specjalne okucia.

Znajdując się w sytuacji, w której musisz zatroszczyć się o pochówek dla Twojej bliskiej osoby, na pewno może stanowić dodatkowy stres. Opierając się na naszych radach, wierzymy, że przebieg i planowanie, jak i samo podjęcie decyzji, przebiegnie szybko i bez najmniejszych problemów.