Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki

Opieka nad starszą osobą, przy której trzeba czuwać przez 24 godziny na dobę, często przewyższa siły i możliwości bliskich. Wówczas konieczne staje się skorzystanie z fachowej pomocy. Profesjonalną opiekę i wsparcie oferują domy seniora. Różnią się między sobą standardami, wielkością, ceną i lokalizacją. Jak wybrać miejsce, w którym bliska osoba poczuje się bezpiecznie i komfortowo?

Standard i wyposażenie

Istotną kwestią przy wyborze domu opieki jest standard, który oferuje dane miejsce. Ładny, zadbany budynek, wyposażony w niezbędne udogodnienia, takie jak winda czy podjazd dla osób, które poruszają się przy pomocy wózka inwalidzkiego lub balkonika. Każdy pokój powinien być wyposażony w niezbędne meble i łazienkę przystosowana dla osób, które mają ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Odwiedzając miejsce ewentualnego pobytu bliskiej nam osoby, warto zwrócić uwagę na czystość w pokojach oraz częściach wspólnych. Wysokie standardy swoim podopiecznym zapewnia Rezydencja senioralna „Słowik”. Każdy pokój został podzielony na strefę wypoczynkową i nocną. Zostały one wyposażone w łóżko z wygodnym materacem, dużą szafę, szafkę na osobiste drobiazgi, stół, krzesła i telewizor. W każdym pomieszczeniu jest dostęp do bezprzewodowego internetu, a łazienka z prysznicem została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Lokalizacja

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja domu opieki. Im spokojniejsza okolica, tym lepsza jakość powietrza, cisza oraz możliwość wypoczynku. Warto wybierać miejsca oddalone od wielkich miast. Zapytaj, czy wybrany dom seniora ma swój własny ogród, w którym każdy może odpocząć. Rezydencja senioralna „Słowik” mieści się w Jedlinie Zdrój, niedaleko Wałbrzycha. Spokojna okolica, świeże górskie powietrze i malownicze widoki sprzyjają regeneracji.

Wykwalifikowany personel

Kolejnym ważnym aspektem jest personel. Jedynie profesjonaliści mogą zapewnić odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo podopiecznym. Powinni to być ludzie z doświadczeniem, odpowiednim wykształceniem i empatycznym podejściem do każdego seniora. Odpowiednio przeszkolona kadra, która sumiennie wykonuje swoją pracę, zyska nie tylko sympatię podopiecznych, ale także zaufanie rodziny. W Rezydencji Senioralnej „Słowik” pracują specjaliści z zakresu medycyny, dietetyki i psychologii, którzy monitorują stan zdrowia podopiecznych i dbają o ich samopoczucie.

Wybór odpowiedniego domu opieki zawsze niesie ze sobą dużo stresu i niepewności. Warto dokładnie sprawdzić jakie opinie ma dane miejsce, skontaktować się z dyrekcją lub pojechać i samodzielnie ocenić, czy miejsce spełnia odpowiednie standardy. Warto również zapytać, jak wyglądają odwiedziny najbliższych i czy senior ma zapewnione odpowiednie zajęcia dopasowane do jego możliwości.