Psychoterratica. Jak radzić sobie z traumą mieszczuchów?

Życie w mieście, choć ułatwia wiele spraw, to często może tez powodować zmiany samopoczucia, a nawet prowadzić do depresji. Codzienność w dużym mieście bez obcowania z naturą nierzadko wiąże się z cierpieniem z powodu psychoterratici. Jak objawia się ta choroba, na którą cierpi wiele osób na całym świecie?

Psychoterratica, choć nazywana jest nową chorobą, to być może cierpieli na nią już nasi dziadkowie. W końcu od lat wiadomo, że odcięcie się od natury nie jest dobre dla zdrowia człowieka i nie chodzi wyłącznie o kwestie zdrowotne, związane z wątpliwą jakością powietrza w mieście, ale także o zdrowie psychiczne.

Jak pokonać psychoterratice?

w 2000 roku profesor Glenn Albracht stworzył termin psychoterratica, oznaczający traumę, która została wywołana tęsknotą za kontaktem z naturą. Według psychologów lekarstwem na psychoterratice mogą być kąpiele leśne, które w USA spopularyzowała Julia Plevin. Kobieta wierzy, że częste przebywanie wśród drzew, pomaga połączyć się ponownie z naturą i jest skuteczne w leczeniu stanów lękowych i depresyjnych w przebiegu psychoterratici. Kąpiele leśne to co najmniej 30-minutowe spacery po lesie, podczas których uczestnik spaceru skupia się wyłącznie na naturze. Samemu skupieniu mają pomagać różne drobne zadania, takie jak skupienie się na odgłosach natury czy chodzenie boso.

Psychoterratica. Jak radzić sobie z traumą mieszczuchów?

Japońscy naukowcy, którzy są pionierami w badaniach wpływu natury na psychiczną i fizyczną kondycję człowieka, odkryli, że podczas leśnych spacerach najważniejszy jest kontakt człowieka z olejkami eterycznymi, czyli fitoncydami, które występują w drzewach. Olejki, które drzewa wytwarzają w celu obrony przed zarazkami, mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Badania dowodzą, że fitoncydy poprawiają samopoczucie, ogólne funkcje układu odpornościowego, jakość snu i kreatywność człowieka. Ponadto widocznie zmniejszają ciśnienie krwi, tętno oraz poziom stresu.

Dlaczego warto zdecydować się na leśną terapię?

Żyjesz w biegu i nie masz motywacji i celu w życiu, a nadmiar bodźców w wielkim mieście sprawia, że czujesz się bardziej przytłoczony niż zwykle? Twoje problemy mogą wynikać z tęsknoty za naturą. Ta trauma może dotknąć każdego, bez względu na to, skąd przeprowadził się do dużego miasta. Psycholodzy twierdzą, że psychoterratica jest rezultatem zaburzeń naturalnej harmonii w wyniku odcięcia się człowieka od jego pierwotnych korzeni.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na przeprowadzkę w miejsce bliższe naturze, to zdecyduj się na tzw leśne kąpiele, które być może pomogą Ci odzyskać równowagę psychiczną.