Jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu i zabawy na świeżym powietrzu jest jazda na rolkach. Ta nieśmiertelna forma rekreacji w ciągu lata jest często praktykowana zarówno przez rodziny z dziećmi, jak i nastolatków. Choć wspólne przejażdżki to definitywnie najlepsza forma wspólnej rozrywki, wybierając rolki warto pamiętać o specyficznych różnicach między modelami damskimi i męskimi.
Rolki damskie – nie tylko kolorystyka
By jazda na rolkach sprzyjała nie tylko samopoczuciu, trzeba zainwestować trochę więcej czasu w wybór odpowiednich parametrów. Choć kolor i ogólna estetyka rolek damskich ma spore znaczenie, nie warto ignorować wymagań, jakie stawia ciało. Naturalne różnice anatomiczne sprawiają, że niezbędne jest nie tylko odpowiednie wybranie rozmiaru, ale też profilu podeszwy. Rolki damskie są węższe, dzięki czemu kobietom jeździ się łatwiej i wygodniej.

Szersze i wytrzymalsze – rolki męskie
To właśnie męska postura na ogół kojarzy się z potrzebą korzystania z trwalszych, wytrzymalszych sprzętów. Nic dziwnego – mężczyźni produkują więcej testosteronu, a co za tym idzie, łatwiej o przyrost mięśni. Mężczyźni, którzy często ćwiczą, znacznie szybciej mogą liczyć na widoczne efekty swoich starań. Dlatego też rolki męskie są znacznie szersze niż kobiece. W ten sposób mężczyźnie zapewniany jest komfort jazdy.
Design – czy decyduje o zakupie?
Choć kolorystyka ma znaczenie, nie powinna być decydująca. Wśród żeńskich modeli obserwuje się multum delikatnych barw – czerń zestawiana jest z różem, fioletem, a nawet kolorem niebieskim – większość z nich jest pastelowa. Z kolei modele męskie kojarzą się zazwyczaj z żywymi barwami. Na rynku jednak można znaleźć modele skrojone na miarę nie tylko potrzeb, a i preferencji.
Rozmiar i inne parametry
Nie jest nowością, że męskie i damskie modele różnią się rozmiarem. Kobiety zazwyczaj mają znacznie mniejsze stopy niż mężczyźni, jest to zatem całkowicie naturalny i sprawiedliwy podział, dopasowany do odbiorcy. Jeśli jednak szykujesz się do kupna dopasowanych do siebie rolek, zwróć też uwagę na inne ich parametry. Istotna kwestia jest twardość koła oznaczana liczba obok litery A. Im wyższa, tym twardsze i bardziej wytrzymałe kółko. Im mniejsza, tym są bardziej miękkie i lepiej amortyzują wstrząsy. Dlatego też mężczyznom poleca się kółka twardsze i trudniejsze do zdarcia, a kobietom te bardziej delikatne. Istotna jest tez wielkość kółka – im mniejsze, tym lepszą mają zwrotność i łatwiej się na nich rozpędzić. Dobierz więc rolki wedle własnych preferencji, a z pewnością się nie zawiedziesz!