Walka ze smogiem — rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

Jako mieszkaniec wielkiego miasta masz ogromny problem z nieszczelnymi oknami, a co za tym idzie, z duszącym smogiem, który wciska się do Twojego mieszkania? Wypróbuj sprawdzone naturalne filtry powietrza, które dodatkowo ozdobią Twoje mieszkanie i dodadzą mu przytulności. O czym mowa? Oczywiście o doniczkowych roślinach.

Oczyszczających powietrze roślin nie trzeba daleko szukać. Doskonałym przykładem jest Sansewieria. Ta roślina, którą charakteryzują mięsiste liście, przypominające sztylety, oczyści powietrze z benzenu i formaldehydu. Sansewieria nie wymaga dużo uwagi, dlatego nada się nie tylko do mieszkania, ale też do biura. W tej samej roli sprawdzają się też doskonale paprotki.

Na jakie rośliny się zdecydować?

Choć rośliny nie zapewnią dobrego filtra powietrza w domu czy profesjonalnego oczyszczacza powietrza, to mimo wszystko warto się na nie zdecydować. Decyzje o wyborze roślin do mieszkania, które miałyby oczyszczać powietrze, najlepiej skonsultować z florystą, który doradzi, która roślina nada się do nasłonecznionego mieszkania, a która do zaciemnionego.

Walka ze smogiem — rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

Wybierając roślinę, dowiedz się, czy jest ona bezpieczna dla zwierząt i dzieci. Skrzydłokwiat doskonale oczyszcza powietrze. Może stać w miejscu, gdzie używa się rozpuszczalników, lakierów i zmywaczy, ale nie powinien znajdować się w zasięgu dzieci i zwierząt, ponieważ jest trujący. Sprawa się podobnie z jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych w Polsce, czyli z Fikusem benjamina, dzięki któremu można pozbyć się z mieszkania szkodliwych ksylenów, formaldehydu, benzenu, amoniaku i oktanu.

Nie mam czasu na podlewanie – jakie rośliny wybrać?

Jeśli należysz do tych wiecznie zabieganych osób, które zapominają o podlaniu roślin domowych, a zależy Ci na jakości powietrza w mieszkaniu, to zdecyduj się na proponowane przez nas rośliny. Poza wspomnianą wcześniej Sansewierią w Twoim mieszkaniu sprawdzi się też Trzykrotka. To piękna roślina, która usuwa z powietrza trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen. Można ją postawić właściwie w dowolnym miejscu w mieszkaniu, ponieważ służy jej zarówno jasne światło, jak i cień. Jeśli poszukujesz rośliny, która o wiele lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie, to zdecyduj się na Aloes. Pamiętaj tylko, że musisz mu zapewnić dużo naturalnego światła i dodatnie temperatury.

Według NASA rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze to: Daktylowiec niski, Paprotka bostońska, Nephrolepis obliterata, Zielistka Sternberga, Aglonema, Areka, Fikus benjamina, Epipremnum złociste, Anturium, Liriope szafirkowata, Rapis wyniosły, Gerbera Jamesona, Dracena wonna, Bluszcz pospolity, Sansewieria gwinejska, Dracena obrzeżona, Skrzydłokwiat oraz Chryzantema wielkokwiatowa.