Wlewy witaminowe – czy są bezpieczne?

Moda na wlewy witaminowe przyszła do Polski z zagranicy i rozpowszechniła się głównie za sprawą influencerów i fitblogerów. Wiele barów kroplówkowych i klinik oferuje tego typu usługi, które polecane są najczęściej osobom będącym na dietach, sportowcom oraz przewlekle chorym. Ten sposób uzupełniania witamin podaje się za alternatywę dla zażywania suplementów lub leków oraz zmian w codziennej diecie. Czy jest to bezpieczna alternatywa?

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobory witamin, to zdecyduj się na wizytę u lekarza lub poradę farmaceuty. Wlewy witaminowe muszą zawsze odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeżeli w Twoim przypadku uzupełnianie witamin suplementami w lekach nie skutkuje, to możesz wspólnie z lekarzem zdecydować się na wlewy witaminowe.

Wlewy witaminowe – czy są bezpieczne?

Czy suplementacja kroplówkowa jest lepsza?

Wlewy witaminowe są reklamowane najczęściej jako kuracje detoksykujące oraz wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przypisuje się im też wiele innych właściwości. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na suplementacje witamin tabletkami, czy w postaci kroplówki, na efekty kuracji musisz poczekać. Zastanawiasz się, jaka jest podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami suplementacji? Witaminy podane w formie wlewu są lepiej wchłaniane w organizmie, ponieważ od razu trafiają do układu krążenia. Decydując się na suplementacje tabletkami, nie masz szans na stuprocentową wchłanialność witamin, ponieważ muszą one wcześniej ulec strawieniu, wchłonięciu i dalszemu metabolizowaniu. Część dawki witamin zawsze zostaje wchłonięta w przewodzie pokarmowym, a później w wątrobie.

Z suplementacją kroplówkową wiąże się też kilka niebezpieczeństw. Decydując się na wlew witaminowy poprzez wkłucie naruszasz ciągłość tkanek, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zapalenia żył powierzchniowych, ropnego zapalenia żył, a nawet do sepsy, dlatego przed wykupieniem kuracji wlewami witaminowymi dokładnie sprawdź placówkę, na której usługi się zdecydujesz.

Kto najczęściej decyduje się na wlewy witaminowe?

Pacjentów, decydujących się na wlewy witaminowe, można podzielić na dwie grupy. Połowę stanowią przede wszystkim osoby potrzebujące regeneracji, wzmocnienia i poprawy wyglądu oraz sportowcy. Druga połowa to pacjenci cierpiący z powodu chorób przewlekłych.

Kroplówki witaminowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Specjaliści odradzają je w szczególności kobietom w ciąży, osobom w trakcie chemioterapii, nieletnim i uczulonym na konkretny składnik witaminowej kroplówki. Podsumowując kroplówki witaminowe nie są niebezpieczne o ile są podawane pod ścisłą kontrolą lekarza.